pondělí 24. srpna 2015

Jak chodím do školy na Maltě. (Erasmus+ projekt 2014-1-CZ01-KA101-000245




Ve druhé polovině srpna jsem vyrazil na jazykový kurz v St. Julian´s na Maltě (ETI – Executive Training Institute Malta). Mám se blíže seznámit s metodou CLIL a načerpat zkušenosti od vyučujících i od zahraničních spolužáků. Druhý den ráno po příletu jsem vyrazil křivolakými uličkami poprvé do školy s očekáváním nových zážitků. Škola je velikým komplexem, který nabízí celou řadu kurzů a tedy je místem, kde se každý den setkávají stovky zahraničních studentů z mnoha koutů světa. Nejrušněji je, jako na každé škole, o přestávkách.

V našem kurzu, který se věnuje metodě CLIL a IT ve vyučování, se sešlo 12studentů z různých zemí – České republiky, Slovenska, Polska, Itálie, Maďarska. Začínáme vždy v 9:00 a výuku máme rozdělenou do tří bloků, které končí ve 14:30. Naší učitelkou je Sandra. Sandra je velmi příjemná, komunikativní a vždy nám ochotně pomůže nebo poradí. V hodinách se střídají různé aktivity názorně propojující obsah a rozvíjení jazykových dovedností. Učíme se vlastní zkušeností. Rozvíjíme jazykové dovednosti, čerpáme inspiraci z různých aktivit začleňujících metodu CLIL do výuky. Nejčastěji pracujeme ve dvojicích, nebo v malých skupinách, následně všichni diskutujeme dané téma. Celý týden pracujeme na vybraném tématu s využitím metod CLIL. Výstup naší práce ostatním spolužákům prezentujeme. V další části kurzu se budeme věnovat využívání IT ve výuce.
Škola nabízí téměř každý den nějaké výlety po ostrově, poznávání historie, nebo společná setkání studentů. V blízkosti školy je mnoho restaurací, barů, obchodů, hotelů, promenáda
i několik možností příjemného koupání v moři. Možností, jak strávit volný čas po výuce, je nespočet a každý si může najít to své… Takže já utíkám, než zapadne sluníčko, na pláž. 



Druhý týden jsme se intenzivně věnovali využití IT ve výuce. Postupně jsme se seznamovali s různými IT nástroji a aplikacemi, které umožňují začlenit výuku jazyka do obsahu vyučovaného předmětu. Zkušeně nás vedl velmi přátelský rodilý Skot Douglas. Rád s námi o všem hovořil, vždy a ochotně nám pomohl nebo poradil. Výstupem týdenní práce ve dvojici bylo prezentování návrhu aktivit do výuky (projektu) tak, aby bylo možné využívat metody CLIL za podpory IT a rozvíjet tak u žáků i jazykové dovednosti. Přínosem pro nás nebylo jen prohlubování znalostí anglického jazyka v konverzaci, ale seznámení se s možnostmi, jak výuku udělat pro žáky interaktivnější a zajímavější. Nakonec i nás zpracovávání podkladů pro Webquest a jiné aktivity bavilo. Jsem rád, že jsem potkal dobré a přátelské kolegy z profese, načerpal jsem novou inspiraci a získal zase trochu jiný rozhled. Škole, lektorům, kolegům i všem organizátorům kurzu (i u nás v republice a v naší škole) patří můj dík. Tak třeba zase někdy…

1 komentář:

  1. Ahoj,

    angličtina v zahraničí je určitě super, přemýšlel jsem o ní mockrát, ale nakonec jsem objevil první alternativu a navíc drobet levnější. Někoho napadlo vozit rodilé mluvčí sem do našich luhů a hájů. Trávil jsem týden v penzionu v západních Čechách s bandou rodilým mluvčí. Každou hodinu jsem mluvil s někým jiným a jenom anglicky, týden angličtiny. Vyzkoušejte to, tímto díky organizátorům. mrkněte na www.englishstay.cz

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za komentář k našemu blogu.